Sistem Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzün en doğal ihtiyaçlarından biri de bilgisayarlar. Masaüstü ve dizüstü olarak ikiye ayrılıyorlar. Ancak çoğu kullanıcının tercihi tabii ki masaüstü bilgisayarlar. Bunun sebebi donanımın güncelleştirilebilmesi ve daha çok özelleştirilebilmesi diyebiliriz. Hazır masaüstü bilgisayarlar piyasada mevcut. MSI gibi markaların hazır kasaları olduğu gibi satıcıların oluşturdukları hazır kasalar da bulunuyor. Ancak kendi PC’nizi oluşturmak da bir seçenek. Peki bir sistem toplarken nelere dikkat etmelisiniz? Sistem Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler 7 maddeyle karşınızda.

1) İlk olarak sistemi ne amaçla topladığınıza karar vermeniz gerekiyor. Bu şekilde amacınıza uygun şekilde bir PC toplamış olursunuz.

2) Bütçenizi netleştirin. Bu sayede oyun oynama amacıyla toplayacağınız bir sistemde minimum beklentinizi ortaya koymuş olursunuz.  Ayrıca oluşturduğunuz bütçe ile parçaların gereksinimi konusunda da oran orantı yapabilirsiniz.

3) Birbirleriyle uyumlu parçalar seçmeye özen göstermelisiniz. Bir bilgisayarda hiçbir donanım diğerinden çok üstün olmamalı ve diğerlerini zorlamamalıdır. “Bottleneck” denilen ve dilimizde darboğaz olarak adlanların olayla karşı karşıya kalmamak için oldukça dikkat etmeniz gereken bir unsur.

4) Anakart, işlemci ve ekran kartı gibi bilgisayarın tüm bileşenlerinin birbirleriyle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.  Örnek vermek gerekirse aldığınız RAM’ler, mutlaka anakart ve işlemci ile uyumlu olmalı. Aksi durumda mavi ekran gibi can sıkıcı birçok hatayla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca donanıma zarar gelmesi durumunda “Kullanıcı Hatası” olduğu söylenerek iade alınmaması da söz konusu olabilir.

5) İşlemci ve anakart alırken soket ve çipset özelliklerine ürünün websitesinden bakmanızı ve kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Soket ve çipset uyuşmazlığı durumunda işlemcinizi anakarta yerleştiremeyebilir ve iki donanıma da zarar verebilirsiniz.

6) Ekran kartı ve işlemci alınırken birbirine denk ürünleri seçtiğinize emin olun. Aksi takdirde ekran kartınızı besleyemeyen bir işlemci nedeniyle tam performans elde edemeyebilirsiniz.

7) SSD alırken dikkat etmeniz gereken en önemli özellik tabii ki okuma/yazma hızları olacaktır. Ancak sadece buna odaklanırsanız büyük bir hata yapabilirsiniz. SATA bağlantılı SSD’ler şu anda standart durumunda ve birçok anakart ile uyumlular. Ancak daha yüksek performanslı olan M.2 bağlantılı SSD’ler tüm anakartlara uyumlu değiller. İhtiyacınıza ve bütçenize göre bir seçim yapmanız gerekecektir.

Sistem Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı yazımızın sonuna geldik.

Yazar Hakkında

Yorum Bırak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir